Szülés utáni vérzészavar- mikor forduljon orvoshoz?

Szülés utáni vérzészavar- mikor forduljon orvoshoz?

ódosítás:2020.10.12 14:22

A szülés után változó, kinél mikor érkezik el az első menstruációs vérzés, hiszen azt több minden befolyásolja. Érdemes tudni, hogy eleinte meglehet, hogy az anyuka rendszertelen vérzést tapasztal, ami teljesen normális jelenség. Hogy meddig, arra dr. Józan Gyöngyitől, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászától kaptunk választ.

Ezért nincs vérzés szülés után

A terhesség és a szülés utáni hosszabb-rövidebb időszakában a menstruációs vérzés (és maga a ciklus, a peteérés megszűnik. Ennek oka természetesen a bekövetkező hormonális változások, melynek természetesen megvan a maga oka. Szülés után a prolaktin nevű hormon szintje az egekben van, mivel ez a hormon felelős - többek között- a tejelválasztásért. Amennyiben mennyisége nem áll vissza az alacsonyabb tartományba, úgy a menstruáció elmarad, illetve rendszertelen lesz. Ezért van az, hogy minél tovább és minél többet szoptat a kismama, annál később jelentkezik a menstruáció. Ekkor nem megy végbe peteérés, megakadályozva ezzel egy újabb gyermek fogantatását. Ha az anyuka már kevesebbet szoptat (és ezzel egyidőben a prolaktin szintje is csökken), ismét beindul a ciklus.

Ok, de mikor?

szülés utáni menstruációSajnos pontos időpontot nem lehet mondani, hogy mikor jelentkezik az első menstruáció. Amennyiben szoptat a kismama, úgy akár egy év is eltelhet, ha nem akkor a nem sokkal a gyermekágyi időszak letelte után (szülés utáni 6  hét). Az is előfordulhat, hogy kell pár hónap, hogy beálljon rendszeressé a ciklus. Erre nagy hatással van a szoptatás, mert ha átmenetileg kevesebbet szopizik a baba, akkor megjelenik a vérzés, ha ismét többet, akkor megint abbamaradhat. Viszont, ha a tej elapadt, már nem szoptat, utána pár hónapon belül jelentkeznie kell vérzésnek.

Mikor forduljon orvoshoz?

  • Tejapadást követően sem jelentkezik vérzés
  • Az első menstruációt követő 6 hónap múlva is rendszertelen a vérzés
  • Többszöri nagyon erős, fájdalmas vérzés
  • Többszöri túl gyenge, rövid ideig tartó vérzés

 

Mi okozhatja a problémát?

Ha szoptatás mellett vannak vérzészavarok, vagy egyáltalán nem jelentkezik, akkor nincs ok aggódni, főleg akkor, ha a szoptatás még intenzív- mondja dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza.

Először is fontos, hogy az orvos jól kikérdezze az illetőt a szoptatásról, a teherbeesés előtti esetleges menstruáció zavarairól, hormonproblémáiról. Utána szükség van fizikális, UH vizsgálatra, rákszűrésre, majd a hormonpanelek ellenőrzésére. Ezek alapján legtöbbször kiderül, mi is okozza a panaszt. Ezek közül a lehetséges okok a következők lehetnek:

  • Hormonzavar
  • Terhesség
  • PCOS
  • Endometriózis

 

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

Darabos menstruáció. Mi állhat a háttérben?

Erős, fájdalmas menstruációs vérzés- mi okozhatja?

Ritka menstruáció - milyen bajt jelezhet?

Tudja, pontosan mi számít rendellenes menstruációs vérzésnek?

Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nõgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Téma szakértője

Dr. Józan Gyöngyi

nőgyógyász, sebész

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Mesntruàcioval kapcsolatba n kèrdeznêk . Marcizs 20 an kezdtem el az uj fogamzásgátlo gyogyszeer es zota folyamatosan menstrualok
Tisztelt Hölgyem!

A hormonális működés nagyon összetett, ezért sajnos nem véleményezhetek részletes anamnézis hiányában.
Elsősorban a fogamzásgátló tablettát felíró szakorvosnak kellene, hogy jelezze ezt a panaszt.
Természetesen mi is szívesen látjuk rendelőnkben.
Amennyiben hozzánk szeretne bejelentkezni, online és telefonon keresztül is van rá lehetőség.

Tisztelettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Emberségből jeles

A Doktornő ( Dr Józan Gyöngyi ) és az asszisztens (Orsolya) kedvessége, embersége. A Doktornő precizitása és megnyugató stílusa

Dr. Józan Gyöngyi
Dr. Józan Gyöngyi
nőgyógyász, sebész