Menopauza után vérzészavar
Menopauza után sokan úgy gondolják, nem fognak többet találkozni hüvelyi vérzéssel. Azonban vannak olyan koros állapotok, betegségek, melyek során bizony előfordulhatnak kisebb-nagyobb vérzések. Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ sebész-nőgyógyásza ennek lehetséges okait osztotta meg.
Menopauza után a nők általában nem számítanak további hüvelyi vérzésre, éppen ezért ijednek meg akkor, ha kisebb-nagyobb mértékben mégis előfordul. Ilyenkor mindenképp konzultálni kell szakemberrel, mivel akár rosszindulatú daganatra is felhívhatja a figyelmet. Maga a vérzés leggyakrabban nem kapcsolódik a menstruációhoz, így más ok húzódhat meg mögötte.
Ezek állhatnak a vérzés hátterében
-
Endometrium sorvadás: amikor az ösztrogén termelődése a menopauza miatt leáll, a méhnyálkahártya vékonyabbá válik. Ez vérzéssel is járhat
-
Méhnyálkahártya hiperplázia: az állapot miatt a méh nyálkahártyája ahelyett, hogy vékonyodna, vastagabbá válik. Oka leggyakrabban az, hogy az ösztrogént a kevés progeszteron nem képes ellensúlyozni. Az endometrium hiperplázia néha endometriumrák kialakulásához vezet, így szoros kontrollt igényel.
-
Méhnyálkahártyarák: becslések szerint kb. 10% a valószínűsége annak, hogy a posztmenopauzában a vérzés hátterében az endometrium rákja áll.
-
Polipok: a polipok olyan növekedések, amelyek a méhben is kialakulhatnak. Általában kontakt vérzést okoznak.
-
Hormonterápia: a klimax hormonterápiája az első hónapokban könnyen okozhat pecsételő vérzést.
-
Hüvelyszárazság: menopauza után gyakori panasz a hüvelyszárazság, ami miatt a szexuális együttlétek után kisebb vérzés léphet fel- mondja dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ sebész-nőgyógyásza.
Egyéb lehetséges okok
-
alvadási problémák
-
fertőzés
-
trauma a medencében
Diagnózis és kezelés
Amennyiben vérzészavart tapasztal menopauza után, ajánlott minél előbb nőgyógyászt felkeresni, hogy kiderüljön, mi is okozza a problémát, és hogy ki lehessen zárni a rosszindulatú daganat meglétét. A szakember a manuális vizsgálaton túl UH-os ellenőrzést (vaginális UH-t is) méhtükrözést és hormonvizsgálatot javasol, szükség esetén pedig szövettani mintát vesz az endomertiumból. A kezelés a vérzést kiváltó októl függ (ez lehet gyógyszeres kezelés, hormonterápia, műtét is).
Vérzészavarok esetén jelentkezzen be hozzánk!
Téma szakértője
Dr. Józan Gyöngyi
nőgyógyász, sebész-
Specialitások:
- méhgyűrű felhelyezése, levétele
- időskori menstruációs zavarok
- erős vérzés
- mióma
- ciszták
- kismedencei gyulladás
- jó és rosszindulatú nőgyógyászati daganatok
-
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit:
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Mindent a páciensért
Profi felszereles, emberkozpontu vizsgalat.