Menopauza után vérzészavar

Menopauza után vérzészavar

Utolsó módosítás:2021.05.05 15:16

Menopauza után sokan úgy gondolják, nem fognak többet találkozni hüvelyi vérzéssel. Azonban vannak olyan koros állapotok, betegségek, melyek során bizony előfordulhatnak kisebb-nagyobb vérzések. Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ sebész-nőgyógyásza ennek lehetséges okait osztotta meg. 

Menopauza után a nők általában nem számítanak további hüvelyi vérzésre, éppen ezért ijednek meg akkor, ha kisebb-nagyobb mértékben mégis előfordul. Ilyenkor mindenképp konzultálni kell szakemberrel, mivel akár rosszindulatú daganatra is felhívhatja a figyelmet. Maga a vérzés leggyakrabban nem kapcsolódik a menstruációhoz, így más ok húzódhat meg mögötte. 

Ezek állhatnak a vérzés hátterében 

  • Endometrium sorvadás: amikor az ösztrogén termelődése a menopauza miatt leáll, a méhnyálkahártya vékonyabbá válik. Ez vérzéssel is járhat 

  • Méhnyálkahártya hiperplázia: az állapot miatt a méh nyálkahártyája ahelyett, hogy vékonyodna, vastagabbá válik. Oka leggyakrabban az, hogy az ösztrogént a kevés progeszteron nem képes ellensúlyozni. Az endometrium hiperplázia néha endometriumrák kialakulásához vezet, így szoros kontrollt igényel. 

  • Méhnyálkahártyarák: becslések szerint kb. 10% a valószínűsége annak, hogy a posztmenopauzában a vérzés hátterében az endometrium rákja áll. 

  • menopauza utáni vérzészavarPolipok: a polipok olyan növekedések, amelyek a méhben is kialakulhatnak. Általában kontakt vérzést okoznak. 

  • Hormonterápia: a klimax hormonterápiája az első hónapokban könnyen okozhat pecsételő vérzést. 

  • Hüvelyszárazság: menopauza után gyakori panasz a hüvelyszárazság, ami miatt a szexuális együttlétek után kisebb vérzés léphet fel- mondja dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ sebész-nőgyógyásza. 

Egyéb lehetséges okok:  

  • alvadási problémák 

  • fertőzés 

  • trauma a medencében 

 

Diagnózis és kezelés 

Amennyiben vérzészavart tapasztal menopauza után, ajánlott minél előbb nőgyógyászt felkeresni, hogy kiderüljön, mi is okozza a problémát, és hogy ki lehessen zárni a rosszindulatú daganat meglétét. A szakember a manuális vizsgálaton túl UH-os ellenőrzést (vaginális UH-t is) méhtükrözést és hormonvizsgálatot javasol, szükség esetén pedig szövettani mintát vesz az endomertiumból. A kezelés a vérzést kiváltó októl függ (ez lehet gyógyszeres kezelés, hormonterápia, műtét is). 

 

Téma szakértője

Dr. Józan Gyöngyi

nőgyógyász, sebész

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Anorexia illetve bulimiában szenvedtem de sajnos a menstruáciom még nincs meg 2 hónapja nincs egy honapja abba hagytam a bulimiát lehetséges hogy e miatt nincs menstruációm?
Tisztelt Marcsi!

Előfordulhat, hogy a súlycsökkenés miatt nem jön meg a menstruációja. Javaslom amint tud forduljon szakemberhez aki tud Önnek tanácsot adni az étkezési szokással kapcsolatban. A központunkban mentálhigiénikus és dietetikus is rendel. Közvetlen, kedves, hozzáértő szakemberek.
https://www.eletmodorvosikozpont.hu/munkatarsaink

További szép napot Önnek.
Üdvözlettel:
Bojti Szilvi
Vezető Asszisztens

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Türelem és kedvesség

Dr. Józan Gyöngyi és Erőss Orsolya nagyon türelmesek, kedvesek voltak hozzám - pánikolok minden orvosnál, próbálták viccesen oldani a feszültséget, amivel sokat segítettek. Tudnak hallgatni és nem kell kérdeznie az embernek.

Dr. Józan Gyöngyi
Dr. Józan Gyöngyi
nőgyógyász, sebész