Menopauza után vérzészavar

Menopauza után vérzészavar

Módosítás:2023.11.30 09:44

Menopauza után sokan úgy gondolják, nem fognak többet találkozni hüvelyi vérzéssel. Azonban vannak olyan koros állapotok, betegségek, melyek során bizony előfordulhatnak kisebb-nagyobb vérzések. Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ sebész-nőgyógyásza ennek lehetséges okait osztotta meg. 

Online Bejelentkezés

Dr. Józan Gyöngyi

Bosnyák tér - 1147 Budapest, Csömöri út 18.

Menopauza után a nők általában nem számítanak további hüvelyi vérzésre, éppen ezért ijednek meg akkor, ha kisebb-nagyobb mértékben mégis előfordul. Ilyenkor mindenképp konzultálni kell szakemberrel, mivel akár rosszindulatú daganatra is felhívhatja a figyelmet. Maga a vérzés leggyakrabban nem kapcsolódik a menstruációhoz, így más ok húzódhat meg mögötte. 

Ezek állhatnak a vérzés hátterében 

  • Endometrium sorvadás: amikor az ösztrogén termelődése a menopauza miatt leáll, a méhnyálkahártya vékonyabbá válik. Ez vérzéssel is járhat 

  • Méhnyálkahártya hiperplázia: az állapot miatt a méh nyálkahártyája ahelyett, hogy vékonyodna, vastagabbá válik. Oka leggyakrabban az, hogy az ösztrogént a kevés progeszteron nem képes ellensúlyozni. Az endometrium hiperplázia néha endometriumrák kialakulásához vezet, így szoros kontrollt igényel. 

  • Méhnyálkahártyarák: becslések szerint kb. 10% a valószínűsége annak, hogy a posztmenopauzában a vérzés hátterében az endometrium rákja áll. 

  • Polipok: a polipok olyan növekedések, amelyek a méhben is kialakulhatnak. Általában kontakt vérzést okoznak. 

  • Hormonterápia: a klimax hormonterápiája az első hónapokban könnyen okozhat pecsételő vérzést. 

  • Hüvelyszárazság: menopauza után gyakori panasz a hüvelyszárazság, ami miatt a szexuális együttlétek után kisebb vérzés léphet fel- mondja dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ sebész-nőgyógyásza. 

Egyéb lehetséges okok

  • alvadási problémák 

  • fertőzés 

  • trauma a medencében 

Diagnózis és kezelés 

menopauza utáni vérzészavarAmennyiben vérzészavart tapasztal menopauza után, ajánlott minél előbb nőgyógyászt felkeresni, hogy kiderüljön, mi is okozza a problémát, és hogy ki lehessen zárni a rosszindulatú daganat meglétét. A szakember a manuális vizsgálaton túl UH-os ellenőrzést (vaginális UH-t is) méhtükrözést és hormonvizsgálatot javasol, szükség esetén pedig szövettani mintát vesz az endomertiumból. A kezelés a vérzést kiváltó októl függ (ez lehet gyógyszeres kezelés, hormonterápia, műtét is). 

Téma szakértője

Dr. Józan Gyöngyi

nőgyógyász, sebész

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt doktornő! Két kérdésem is lenne önhöz eggyik az,hogy a menzeszem rendszertelen lehet ez baj? Vagy az is lehet,hogy még nem állt be? 18 éves vagyok. A második kérdésem az lenne,hogy a barátommal 3 éve vagyunk eggyutt van mikor nem védekezünk és nem esek teherbe. Nem szeretnék babát de félek hogy valami gond lehet.
Tisztelt Betti!

Érdemes lenne egy endokrinológiai kivizsgálásra jelentkezni, hogy kiderüljön mi lehet a rendszertelen ciklusai hátterében.
Az, hogy olykor-olykor nem védekeznek és mégsem esik teherbe az még önmagában nem jelent bajt.
Készséggel látjuk rendelőnkben, ahol egy vizit keretében megválaszolhatnánk a felmerülő kérdéseket.
Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni rendeléseinkre.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Pontos

Minden felmerülő kérdésemre pontos, kielégítő választ kaptam a doktornőtől.

Dr. Józan Gyöngyi
Dr. Józan Gyöngyi
nőgyógyász, sebész