4 dolog, amit tudni kell a korai klimaxról

4 dolog, amit tudni kell a korai klimaxról

Utolsó módosítás:2021.09.08 15:37

A klimax olykor érintheti a fiatalabb, akár a 30-as korosztály tagjait is. Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza összeszedett pár olyan dolgot, melyekkel nem árt ilyenkor tisztában lenni. 

Győződjön meg róla, valóban korai klimax-szal áll szemben 

Amennyiben a ciklusai túl hosszúak, illetve túl röviddé válnak, esetleg 45 éves kora előtt minimum három hónapja teljesen meg is szűnik, forduljon szakemberhez, ugyanis a probléma több mindent is jelezhet. Ha korai menopauza áll fenn, akkor egyrészt végig kell gondolni a családalapításra vonatkozó terveit (ha szeretne gyereket), másrészt tisztában kell lennie az állapot generálta lehetséges szövődményekkel (pl. csontritkulás, demencia, szív-és érrendszeri betegségek) 

Segít a hormonterápia 

korai klimaxSokan ódzkodnak a hormonterápiától, pedig ma már igen alacsony hormontartalmú készítményekkel igen hatásos eredményeket lehet elérni- így nem csak a kellemetlen tünetek mérsékelhetők, hanem a szövődmények esélye is minimálisra csökkenthető. Ritka az, amikor a kezelés kontraindikált, bár előfordulhat- főleg akkor, ha a rosszindulatú daganatos megbetegedések családi halmozódást mutatnak. 

Lehet saját gyermeke 

A klimax nem egyik napról a másikra megy végbe, rendszerint hosszú évek (kb. 10 év) során köszönt be a végleges állapot. Ez azt jelenti, hogy amíg van peteérés, addig lehet saját gyermeke. Bár a természetes fogantatás esélye igen csekély, ám IVF (lombik) segítségével megtapasztalhatja a várandósság örömét- mondja dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza. 

A libidó visszahozható 

A klimax a hormonális változások miatt erősen kihat a libidóra. Ha alacsony szexuális vágyat vagy hüvelyszárazságot tapasztal, ne féljen róla beszélni az orvosával, hiszen a panasz kezelhető. Ha csupán hüvelyszárazságra panaszkodik, úgy lokális készítményekkel orvosolható a probléma, ám ha már a libidó is csökken, akkor enyhébb esetben segíthetnek bizonyos gyógynövények (pl. ginzeng), ám ha nem bizonyul ez elegendőnek, úgy az ösztrogénpótlás nyújt megoldást. 

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tiszteletem!30 éves vagyok,a kisfiam születése után Mire a spirált tetettem fel,mivel több babát már nem szeretnénk.Ennek már 11 hónapja.Sajnos azóta is pecsételődött vérzéssel küzdök.Áprilisra már rendeződni látszódott,2 napos volt a menstruációm is.Áprilisban viszon abba hagytam a szoptatást,abban a hónapban még volt a menzeszem,viszont azóta 4-5naponta pecsételődött vérzéssel van.A mennyisége elenyésző,de aggaszt a dolog.Ön szerint bezavarhatott a szoptatás befejezése,és amiatt jött vissza a pecsételés,vagy mi lehet a gond?Ha elmozdult volna a spirál,annak milyen tünetei lennének?A jelzőszál végét érzem.Februárban voltam orvosnál,spirál a helyén volt.Meddig várják még,hogy rendszereződik a vérzés?Vagy vetessem le,és keressek más módszert?Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Nagy Zsuzsanna!

Mindenképpen tanácsos lenne jelentkezni a spirált felhelyező orvosnál egy kontroll vizsgálatra.
A fent leírtak alapján kérdéses a vérzés oka.

Üdvözlettel:
Dr. Hetényi Gábor
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Segítőkész

Azzal voltam megelégedve a legjobban, hogy mindenki segítőkész és kedves volt! KÖSZÖNÖM!

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász