A klimax hormonterápiája nem csak a tüneteken javít

A klimax hormonterápiája nem csak a tüneteken javít

Utolsó módosítás:2020.03.18 16:45

A klimax során végbemenő hormonális változások több kóros állapotot, betegséget eredményezhetnek. Dr. Hetényi Gábortól, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászától megkérdeztük, vajon melyek ezek és mit lehet tenni a megelőzésük érdekében.

Hormonális változások klimax táján

klimax hormonterápiájaA pubertáskoron és a várandósságon kívül a menopauza időszaka jár a legjelentősebb hormonális változásokkal. A klimax egy hosszú folyamat, mely három szakaszra bontható, amik során különböző változások mennek végbe. A kezdeti progeszteronszint csökkenését az ösztrogén mennyiség megcsappanása követi, miközben az FSH/LH értéke is folyamatosan elcsúszik.  Kezdetekben a hormonális változások komolyabb, klimax-ra jellemző tüneteket nem okoznak, az érintettek inkább vérzészavarokra panaszkodnak. Amennyiben korai klimax-ról van szó, úgy ezt gyakran másnak tulajdonítják, és csak a hormonpanelek (ösztrogén,  progeszteron, tesztoszteron, LH, FSH,AMH) ellenőrzése során derül fény az állapotra.

Ezek a problémák fenyegetik klimax után

Szívinfarktus,stroke

Klimax előtt a nőknél ritkábban fordul elő szívinfarktus, melynek oka, hogy az ösztrogén bizonyos fokú védelmet biztosít az ereknek (erősíti azokat), ráadásul segít fenntartani a jó és a rossz koleszterin egyensúlyát. Azonban a menopauzával ahogy csökken az ösztrogén szintje, úgy ez a védelem enyhül, megnő a “rossz” koleszterin mennyisége, ami  infarktushoz vezethet.

Depresszió

A klimax egyik jól ismert hozadéka a depresszió. A hangulatingadozások a hormonális változások következményei, ám ez könnyen átcsaphat depresszióba, melyet súlyosbíthat pl. a változókor okozta testsúlynövekedés, illetve az idő múlása miatti aggodalom.

Csontritkulás

klimax betegség megelőzésA csontritkulás az a folyamat, amikor több csontszövet épül le, mint keletkezik. Sajnos változókor után a csökkenő ösztrogénszint miatt kevesebb lesz a csonttömeg, a csontsűrűség, így a csontok minősége romlik, ami törésekhez vezethet. Érdekesség, hogy több tanulmány szerint is azokat veszélyezteti legjobban a probléma, akik erősebben tapasztalják a klimax okozta tüneteket (pl. Hőhullámok, verejtékezés stb.)

Inkontinencia

A változókorral sok nő szembesül hólyaggyengeséggel, mely igen kellemetlen. Könnyen vizeletszivárgáshoz vezethet a medencefenék izomzatának gyengülése, valamint az, hogy a húgycső nem képes megfelelően zárni. Sokat segíthet a panaszokon az intim torna, Kegel-gyakorlatok, ám súlyosabb esetben érdemes mérlegelni az inkontinencia műtétet- mondja dr. Hetényi Gábort, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza.

Bizonyos daganatok

A rosszindulatú sejtburjánzások nagy része a klimax utánra tehető. Sok ezek közül a nőgyógyászati daganat (mellrák, petefészekrák), így a menopauza után is kiemelt figyelmet kell fordítani a rendszeres nőgyógyászati szűréseknek, fokozott hajlam esetén tumormarkerek vizsgálatával kiegészítve.

Hormonkezeléssel nem csak a tüneteken javíthat

Bármennyire is ódzkodnak többen tőle, de a mai hormonterápiát szívesen ajánlják az orvosok- természetesen előzetes állapotfelmérés, rizikóbecslés után. Ezekkel a kezelésekkel ugyanis nem csak az olyan zavaró panaszokon lehet enyhíteni, mint a hőhullámok, hüvelyszárazság vagy a fokozott izzadás, hanem a klimax provokálta több betegség és kóros állapot prevenciójában is nagy segítséget nyújtanak.

 

 

 

 

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kedves Doktor úr/nő. Régebben menstruációs zavarom volt. Volt hogy 11 napig tartott a menstruációm, volt hogy egy hóbapban kétszer jött meg. Ezt azzal orvosolták hogy fogamzásgátlót írtak fel. Ezzel nem us volt gond bert akartam is meg be is állította a menszeszem. Most múlt év Novemberében 7-8 év után abbahagytam a fogamzásgátló szedését. Az első menszeszem jól is jött meg majd januar 1-ével ujra megjött, és azóta amint elmúlik 10-12 napra rá újból megjön. Voltam nőgyógyásznál, Ő azt mondta csináljak gyereket az mindent megold (26éves vagyok). De meg szeretném tudni a problémát mi okozhatja. Csináltattak labort. Az eredmenyek szerint a TSH 1,918, a T4 minimálisan alacsony 9,78, a T3 4,31. Az orvos megultrahangozta a méhem nem latott elváltozást. De adott beutalót endrokinologus-hoz, aki November 20-ára adott volna időpontot. Nem tudom mi lehet a bajom. De félek ezzel a sűrű menstruációval más problémáim is lesznek, Mi lehet a problémám Várom mihamarabbi válaszát. Tisztelettel Anett
Kedves Anett!

Ahhoz, hogy kielégítő választ adhassunk, szükséges lenne további nőgyógyászati és endokrin kivizsgálás.
Készséggel állunk rendelkezésére, amennyiben megtisztel bennünket bizalmával.

Honlapjainkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni rendeléseinkre.

https://www.endokrinkozpont.hu/munkatarsaink

Üdvözlettel:
Dr. Hetényi Gábor
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Figyelmes

Dr. Herendi Balázs doktor munkájával maximálisan meg voltam vele elégedve. Kitűnő szakember, kedves, figyelmes.

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász