A petefészek ciszta vérzési rendellenességet, erős görcsöket is okozhat

A petefészek ciszta vérzési rendellenességet, erős görcsöket is okozhat

Szerző: dr. Hernádi Balázs ódosítás:2024.04.26 09:49

A petefészek ciszta bármikor kialakulhat, leggyakrabban a termékeny életszakaszban, és bár esetenként menstruációs problémát és fájdalmat okozhat, az esetek egy részében tünetmentesen el is múlik. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati műtétek specialistája arról beszélt, hogy minden esetben szükséges-e a ciszták eltávolítása, illetve, hogy milyen betegségek tünete lehet a ciszták jelenléte.

Online Bejelentkezés

Dr. Hernádi Balázs

Mammut 2 - 1024 Budapest, Lövőház utca 2-6. 5.emelet

A petefészek ciszta tünetmentes és panaszt okozó is lehet

A petefészek ciszta erős görcsöket is okozhat. A petefészekben megjelenő ciszták folyadékkal telt, hártyával vagy vastagabb fallal körülvett tömlők. Fogamzóképes korban a petefészekben növekvő tüszők a peteérést követően – amennyiben nem reped meg a tüsző fala (ovuláció) – tovább növekedve, és elérve legalább a 35 mm-s átmérőt, könnyen cisztává alakulhatnak. Az így kialakult tömlők néhány menstruációs ciklus után minden beavatkozás nélkül elmúlhatnak, egyszerűen leeresztenek. Gyakran előfordul, hogy csak egy rutinvizsgálat során derül fény az elváltozásra, amely nem okoz tünetet. 
Ha mégis panasz jelentkezik - akár vérzési rendellenességek, akár alhasi fájdalom, görcs -, a beteg már ezzel jelentkezik a nőgyógyásznál, aki a fizikális vizsgálatokon túl, Ultrahang vizsgálattal is kiderítheti, jelen van-e petefészek ciszta, és ha igen, milyen a szerkezete, típusa, megjelenése, tulajdonsága. A funkcionális (a petefészek működésével kapcsolatba kialakult), panaszt nem mindig okozó, a petefészek, illetve a hormonrendszer működési zavara miatt kialakult elváltozások általában nem haladják meg az 5 centis átmérőt. Az ennél kisebb ciszták esetén a megfigyelés és az esetleges gyógyszeres kezelés az általános irányelv, de adott esetben, képalkotó eljárásokra, labor vizsgálatokra vagy szövettani anyagvételre is sor kerülhet, hogy kizárható legyen a valódi daganatok jelenléte. 

Endometriózisban és a PCOS-ben is jellemzőek a ciszták

A méh nyálkahártyája az egyedfejlődés korai szakaszában szétszóródhat a szervezetben vagy a menstruációs vérrel a hasüregbe kerülhetnek a méhnyálkahártya-darabok, és ott azután megtapadhatnak – ezt nevezik endometriózisnak. Ennek velejárójaként is kialakulhatnak petefészek ciszták. Ugyanígy fény derülhet sok apró ciszta jelenlétére a PCOS (policisztás ovárium szindróma) nevű betegségnél, amelyet kísérhet emelkedett inzulinszint, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz, pajzsmirigy működési zavar is.
- A petefészek ciszták kialakulását nem lehet megelőzni, azonban a hormontartalmú fogamzásgátlók (tabletták, gyűrűk, spirálból stb.) alkalmazása csökkenti egyes cisztatípusok előfordulási gyakoriságát – ismerteti dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati műtétek specialistája. - Egyes rosszindulatú petefészek elváltozások öröklődhetnek is, ezért azoknak, akinek a családjában már volt ilyen megbetegedés, rendkívül fontos a rendszeres, célzott nőgyógyászati szűrővizsgálat. Ugyancsak a rendszeres vizsgálat szükséges akkor, ha kezelést nem igénylő ciszták jelenlétére derül fény. 

Bizonyos esetekben szükséges lehet a műtét 

Előfordulhat, hogy a rendszeres ellenőrzésnél, esetleg gyógyszeres kúránál nem szükséges komolyabb eljárást alkalmazni. Viszont amennyiben nem szívódik fel a petefészek ciszta, vagy nem múlnak a panaszok, esetleg más okból (például a tumormarkerek emelkedett szintje miatt) gyanakodni lehet a bizonytalan vagy rosszindulatú elváltozásra, sor kerülhet a műtétre. 
A legkisebb beavatkozás során a hüvelyen át lecsapolják a cisztában felgyülemlett folyadékot. Ám mivel így nem távolítják el magát a tömlőt, fennáll a kiújulás esélye. A végleges eltávolítás történhet hasmetszéssel (laparotomia) és hastükrözéses módszerrel (laparoszkópia). Előbbi elsősorban az előrehaladott rosszindulatú, nagyobb, bizonytalan cisztikus képletek eltávolítására szolgál, a műtétet altatásban végzik, a megfelelő méretű hasi metszésből. A laparoszkópiás beavatkozásnál sokkal kisebb (0,5-1cm-es) metszéssel is be lehet jutni a hasüregbe-kismedencébe, és a gyógyulási idő is rövidebb. Mindkét esetben elvégzik a műtét utáni szövettani vizsgálatot, (bizonyos esetekben a műtét alatt is) és ezek eredményétől függően változhat a műtét további menete, az operáció után további kezelés lehet szükséges.

Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
    • daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
    • nőgyógyászati daganatsebészet
    • mióma kivizsgálása és kezelése
    • endometriózis kivizsgálása és kezelése
    • nőgyógyászati endoszkópos műtétek 

     

    Véleményeket itt olvashat a Doktor Úrról>>

  • Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em. 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Dr Úr/Nő! Elnézést, ha kicsit hosszú, amit leírok.... 2014-ben III. Stádiumú endometriózissal műtöttek. Jól sikerült a műtét, utána 3 évig Visanne tabl-t szedtem, de sajnos abba kellett hagyni, mert elindult a csontritkulás. Most egy hónapja Mistral tabl- t szedek de azt is megállás nélkül, folyamatosan. Kezdetben erős mellfeszülés és fájdalom volt, most ez enyhült. Viszont most 3 napja folyamatosan féloldali fejfájásom van. Az lenne az egyik kérdésem, hogy lehet-e a Mistral-tól ez a tünet? Másik kérdésem az lenne, hogy van-e tapasztalat a hagyományos fogamzásgátló szünet nélküli szedéséről, illetve hosszú távon ez szedhető -e ilyen formában? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Katalin
Katalin

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Kedves Katalin!

A fejfájás hátterében számos ok állhat, de a Mistral is okozhatja.
Amennyiben nem javul, javaslom neurológus felkeresését.
A hagyományos fogamzásgátló tabletták legtöbbjének utolsó 7 tablettája hatóanyagmentes, ekkor jelentkezik a menzesz.
Legtöbben éveken keresztül szedik szünet/abbahagyás nélkül szövődménymentesen.
Remélem tudtam Önnek segíteni.

Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Segítőkész

Azzal voltam megelégedve a legjobban, hogy mindenki segítőkész és kedves volt! KÖSZÖNÖM!

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó videók