Érezhető-e méhmióma jelenléte?

Érezhető-e méhmióma jelenléte?

Szerző: dr. Józan Gyöngyi Módosítás:2025.05.16 08:47

A méhmióma egy jóindulatú szövetburjánzás a méhben és annak környékén. Nagyon gyakori jelenségről van szó, amellyel sokan csak egy rutin nőgyógyászati vizsgálaton szembesülnek, ugyanis sokszor teljesen tünetmentes. Mások azonban a változatos panaszok miatt fordulnak orvoshoz. Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész a miómák típusairól, az esetleg tünetekről és a kezelés lehetőségeiről beszélt.

A méhmiómák típusai

A mióma okozhat erős menstruációt, hüvelyi folyást is.A méh izomszövetéből kiinduló, jóindulatú daganat, vagyis a mióma egy hormonfüggő daganattípus, amely nagymértékben reagál a szervezet ösztrogén szintjére, ugyanis megjelenéséhez és növekedéséhez ösztrogén-hatásra van szükség. Éppen ezért a fogamzókorú nők a leginkább veszélyeztetettek – főleg, ha ösztrogéndominanciával küzdenek. Menopauza után és a pubertáskor előtt általában nem fedezhető fel mióma jelenléte. A miómák mind méretüket, mind elhelyezkedési, növekedési típusukat tekintve nagy változatosságot mutathatnak. A méret tekintetében felfedezhetők 1mm-es és 20 centinél nagyobb átmérőjű miómák is, míg a típusok közt az alábbiak fő kategóriák találhatók meg:

  • Intramurális mióma: Ez a leggyakoribb típus, amely csak a méh izomrétegén belül növekszik.
  • Transzmurális mióma: Ez olyan miómatípus a méhűr vagy a méhtest felszíne felé nő, keresztezve az egész méhfalat.
  • Szubszerózus mióma: A méh külső felületén található. A méhfal izomrétegéből növekszik kifelé, a hashártya felé.
  • Pedunculált mióma: A szubszerózus mióma nyélen ül, a méhtestet nem torzítja. A nyél megcsavarodása a mióma vérellátási zavarán keresztül hasi fájdalmat, akár akut hasi tüneteket is produkálhat.
  • Szubmukózus mióma: Ez a miómatípus a méh izomrétegéből nő a méhnyálkahártya felé.
  • Intraligamentáris mióma: Ez a típus a méh mellett helyezkedik el.
  • Cervikális mióma: Nagyon ritka miómatípus, amely a méhnyaki izomrétegben keletkezik.

Milyen tünetekre lehet felfigyelni?

A legkisebb miómák jellemzően nem okoznak semmiféle tünetet, nem érezhető a jelenlétük.  A nagyobbaknál már jelentkezhetnek panaszok, melyek közt vannak általánosabb jellegűek és specifikusabbak is.

  • Az erős, fájdalmas menstruáció és a ciklusok közti vérzés sokszor a szubmukózus mióma következménye. (Ez a típus a gyakori oka a meddőségnek is.)  
  • Teltségérzet, alhasi fájdalom, puffadás, kidomborodó alhas.
  • Gyakori vizelési inger főként akkor jelentkezhet, ha a mióma nyomja a húgyhólyagot.
  • Fájdalom szexuális aktus közben.
  • Hasmenés, nyomásérzés a végbél táján.
  • Derékfájdalom.
  • Krónikus hüvelyi folyás.

Mikor és hogyan szükséges kezelni a miómát?

A mióma kezelés lehet gyógyszer, műtéti és van amikor csak rendszeres kontroll kell.Amikor diagnosztizálják a miómát, miómákat (ehhez szükséges a hüvelyi vizsgálat, a hüvelyi vagy hasi ultrahang vizsgálat, és esetleg 3D ultrahang, MR vizsgálat, méhnyálkahártya mintavétel), el kell dönteni, szükséges-e kezelés egyáltalán. Ha nem okoz panaszt az állapot, akkor csak rendszeres kontrollra kell járni, panaszos esetben pedig tekintetbe kell venni a tünetek súlyát, a mióma fejlődési folyamatát és azt, hogy az páciens milyen korban van, szeretne-e még gyereket vagy már a menopauza felé közelít.  
- Ha a célunk a női hormonegyensúly visszaállítása, illetve az ösztrogén szintjének csökkentése, a hormonhatás blokkolása, akkor ez gyógyszeres kezeléssel megoldható. Szerencsére már létezik olyan korszerű gyógyszeres terápia is, mely komolyabb mellékhatásoktól mentes, valamint jelentősen csökkenti mind a mióma méretét, mind az abból adódó vérzéses panaszokat. Gyógyszerekkel az is elérhető, hogy csökkenjen a mióma mérete, ami megkönnyíti a későbbi műtétet – mondja dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész. – A tünetek és a célok függvényében a sebészi megoldás a célravezető, azon belül látnunk kell, milyen megoldás merülhet fel. Lehetséges például, hogy csak a miómát kell eltávolítani, de az előfordulhat, hogy a méh eltávolítása segíthet megszabadulni a kínzó tünetektől, ha például a páciens már nem szeretne gyereket. Ennek megfelelően szóba jöhetnek kisebb, laparoszkópiás műtétek, de szükség esetén a hasi műtét az egyetlen választás. Megoldás lehet még a méhet vérrel ellátó artéria embolizációja vagy fókuszált rádiófrekvenciás kezelések is.

Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Józan Gyöngyi

nőgyógyász, sebész

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr/Nő! A következő kérdéssel/kéréssel fordulok Önökhöz. Van egy 6, egy 4 cm-es miómám, illetve még egy meg nem határozott nagyságú. Menzeszem rendszeres 5-7 napig tart, de nagyon erős, darabos vérzés jellemzi a menzesz első napjaiban. Az erős görcsölésre kipróbáltam a barátcserjét, amely enyhített a tüneteimen. Több szakorvossal is konzultáltam. Javasolták a teljes méheltávolító műtétet is – egyik nőgyógyász petefészekkel együtt – ösztrogéndominancia miatt, ill. emlődaganat megelőzése céljából, minél, előbb mert úgy gondolják, hogy előbb utóbb úgyis az a vége. (51 éves vagyok.) Másik orvos mást javasolt. Anamnézisem a következő: 15 évvel ezelőtt az ikrek születése után mindkét petevezetékemet elkötötték. 3 évvel ezelőtt rosszindulatú pajzsmirigydaganat miatt a teljes pajzsmirigyemet eltávolították. (Az mondták Hashimoto, de ezt leleteimen leírva sehol sincs, Vitiligos a bőröm, mely a mai napig tovább terjed – legfeljebb az üteme csökkent.) A pajzsmirigyre hormont szedek melynek mennyiségét változtatták (csökkentették) és azt tapasztalom, hogy felerősödött a mellfeszülés és az idegen testérzés. Hangulatingadozással, lehangoltsággal, fáradsággal, vérszegénységgel (napi 2 db neo-ferro folgamma mellett) küzdök. A legoptimálisabb megoldás megtalálása érdekében szeretném a segítségüket kérni abban, hogy ki az Önök által javasolt szakorvos akihez fordulhatnék. Köszönettel és tisztelettel Róthné N. Ibolya
Kedves Asszonyom!


Vizsgálat és személyes megbeszélés lenne szükséges a korrekt véleményhez.

Korára való tekintettel, arra hogy a változás kora közel van műtétet nem javasolnék, csak tüneti kezelést.

Várom jelentkezését!

Üdvözlettel:

Dr. Hetényi Gábor
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Pontos

Minden felmerülő kérdésemre pontos, kielégítő választ kaptam a doktornőtől.

Dr. Józan Gyöngyi
Dr. Józan Gyöngyi
nőgyógyász, sebész