Középkorú és nő? Nagy az inkontinencia kockázata, de van segítség

Középkorú és nő? Nagy az inkontinencia kockázata, de van segítség

Szerző: dr. Józan Gyöngyi ódosítás:2024.03.08 09:11

Az akaratlan vizeletszivárgás olyan gyakori probléma, hogy amerikai adatok szerint a 30-60 év közti nők közel 30%-a, a férfiaknak 1,5-5%-a tapasztalja. Már ezekből az adatokból is látszik, hogy a női nem önmagában is rizikófaktora az inkontinenciának. De vajon mi minden növelheti még ennek az igen kínos állapotnak a kockázatát? Mit lehet tenni a megelőzésért, vagy később a kezelésért? Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész járta körül a témát.

Ezek az inkontinencia legjelentősebb rizikófaktorai

Biológiai nem

Az inkontinencia minden formájánál elérhető segítség.A nőknek nagyobb esélyük van az inkontinencia megtapasztalására, ugyanis náluk erősebb igénybevételnek lehet kitéve a gátizomzat. A gátizomzat egyik feladat ugyanis, hogy megtartsa a húgyutak szerveit (húgyhólyag, húgyvezeték), valamint, hogy zárva tartsa a húgyhólyagot. Ha tehát ezek az izmok veszítenek erejükből és rugalmasságukból, akkor vizeletszivárgás léphet fel. A gátizomzat gyengeségnek több oka is lehet, ilyen például az örökletes gátizom gyengeség, vagy a csak nőket érintő terhesség és szülés.

Idősebb életkor

Az életkor előre haladtával mindenki tapasztalhatja izmainak gyengülését, de legalábbis azt, hogy több munka, edzés kell ahhoz, hogy az izomerő megmaradjon. Ez a jelenség nem csak a látható, könnyen edzhető izmokra igaz, de az olyan láthatatlan, ám nagyon fontos izmainkra is, mint a záróizomzat és a medencefenék izmai. Az idősödés következményeként a húgyhólyag izmainak tónusa romlik, és mivel a húgyhólyag maga is egy izomtömlő, ennek elerőtlenedése azzal járhat, hogy a vizelet hosszabb idő alatt ürül ki, esetleg nem is tud teljesen kiürülni a feszítés és szorítás gyengülése miatt. A feszesség lanyhulása okozhatja azt is, hogy az ürítési reflex később indul be, így sokszor a sürgető vizelési inger miatt, nagyon gyorsan kell egy mosdót találniuk az érintetteknek.

Túlsúly, elhízás

A fentiek fényében nyilvánvaló, hogy a túlsúly további nyomás helyez a hólyagra és a környéki izmokra, ráadásul el is gyengíti ez utóbbiakat. Ennek következtében a vizeletszivárgás gyakran préseléskor, tehát például köhögés vagy tüsszentés, nevetés közben jelentkezik.

Betegségek és állapotok

A cukorbetegség, a vesebetegség, a gerinc sérülései, a neurológiai betegségek, például a stroke, a Parkinson-kór vagy a sclerosis multiplex fokozzák a kockázatot. Férfiaknák rizikófaktornak számítanak a prosztatabetegségek, és sajnos a prosztataműtét, illetve a sugárterápia is.

Dohányzás

A dohányzás elsősorban a krónikus köhögés miatt vezethet az inkontinencia megjelenéséhez, bár a cigaretta számos más ponton is negatívan hat az egész szervezetre.

Megelőzni lehet, kezelni szükséges

Inkontinencia esetén pesszárium, gyógyszer és műtét is segíthet.- Az inkontinencia megelőzésének alapja az egészséges életmód, hiszen míg például az idősödés vagy a biológia nem adottság, addig a fogyás, vagy a dohányzás elhagyása mindenkinek saját döntése lehet. Nagyon fontos eszköze a prevenciónak az intimtorna, ami ugyanúgy edzi a medencefenék izmait, mint a bármilyen más edzés a test többi izmát. Ha viszont már megjelentek a tünetek, akkor nem halogatható tovább az orvos bevonása – hangsúlyozza dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész. - Amikor megszületik a diagnózis – amelynek felállításához szükség lehet többek közt fizikális vizsgálatra, vér- és vizeletvizsgálatra, medence ultrahangra, urodinamikai tesztre, hólyagtükrözésre -, elkezdődhet a kezelés. Ennek alapja, hogy tudjuk, pontosan milyen típusú inkontinenciáról van szó. Ha leggyakoribbnak számító stressz inkontinencia a probléma, sokat javíthatnak a helyzeten a medence izmait megmozgató Kegel-gyakorlatok. Az úgynevezett hólyag tréning segíthet visszaszerezni a kontrollt a hólyagürítés felett. Van, amikor a gyógyszeres kezelés válik be, amely hatóanyagtól függően segíthet lelazítani a hiperaktív hólyagot, vagy éppen rugalmasabbá teheti a húgycső és a vaginális terület szöveteit, esetleg a szorongás, a depresszió okozta tüneteket enyhíti. Nőknél megoldást jelenthetnek bizonyos eszközök és eljárások, mint például a pesszárium, a rádiófrekvenciás terápia vagy a hólyag izmaiba injektált Botox. Igen gyakran a különböző lehetőségek kombinációja lehet célravezető, és végső esetben szóba jöhetnek bizonyos műtéti eljárások is.

Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Józan Gyöngyi

nőgyógyász, sebész

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Menstruációs zavarok

Nehézkes problémámmal sok helyen jártam ezelőtt, sikertelenül. Doktornő végre megnyugtató kezelésben részesített.

Dr. Józan Gyöngyi
Dr. Józan Gyöngyi
nőgyógyász, sebész