Mikor kell orvoshoz fordulni bakteriális hüvelyfertőzés miatt?

Mikor kell orvoshoz fordulni bakteriális hüvelyfertőzés miatt?

Szerző: dr. Hernádi Balázs Utolsó módosítás:2022.12.09 23:35

Amikor a normálisan is jelenlévő baktériumok elszaporodnak a vaginában, bakteriális hüvelyfertőzésről beszélhetünk. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza szerint a jellegzetes tünetek a fájdalom, a viszketés, az égő érzés, a szokatlan folyás mind olyan tünetek, amelyekkel érdemes orvoshoz fordulni.

Nőgyógyászati Központ
 +36 70 621 2443

online bejelentkezés nőgyógyászati magánrendelés

Ezek a bakteriális fertőzés tünetei

A bakteriális hüvelyfertőzés tünete a fájdalom, viszketés, folyás.A bakteriális hüvelyfertőzés (bakteriális vaginosis) a leggyakoribb hüvelyi fertőzések egyike, amely a baktériumflóra felborulása miatt alakul ki, bár a szakemberek a Laktobacillusok számának csökkenését is az okok közé sorolják. Milyen tünetek esetén érdemes erre a fertőzésre gyanakodni?

  • Fehér vagy szürkés folyás.
  • Kellemetlen szag, amely szexuális együttlét után erősebb lehet.
  • Fájdalom és viszketés.
  • Égő érzés vizelés közben és/vagy akár függetlenül is.
  • Az esetek felében ugyanakkor egyáltalán nem tapasztalják meg a tüneteket, miközben a hüvelyfertőzés jelen van. 

Antibiotikumok és illatosított intim termékek is rizikófaktorok

Fontos tudni, hogy a bakteriális hüvelyfertőzés nem szexuális úton terjedő fertőzés, bár a United Kingdom’s National Health Service (NHS) szerint a szexuálisan aktív személyeknél nagyobb esély van a kialakulásra, különösen új partner és védekezés nélküli szex esetén. Ezen kívül az alábbi gyakoribb rizikófaktorok ismertek:

  • méhen belüli fogamzásgátló eszköz használata,
  • antibiotikum szedés,
  • illatosított intim termékek használata,
  • dohányzás, elhízás, stressz, vérszegénység,
  • zsírban gazdag, folsavban, E-vitaminban és kalciumban szegény étrend.

Nőgyógyászati kezeléssel megelőzhető a hüvelyfertőzés súlyosbodása.- A bakteriális hüvelyfertőzés néhány esetben magától elmúlik, különösen, ha házi gyógymódokkal is segítjük a tünetek csökkentését. Ilyenek lehetnek a nem vényköteles, a hüvelyflóra egyensúlyát visszaállító termékek, az illatosított intim termékek elhagyása, a pamut fehérnemű viselése és a kiegyensúlyozott étrend. A normál hüvely flóra helyreállítása érdekében Lactobacillust tartalmazó hüvelyi készítmények javasoltak (probiotikumok).  Ha mindezek hatására sem múlik el a panasz, orvoshoz kell fordulni, hiszen sokszor antibiotikumok alkalmazására van szükség, akár tabletta, akár hüvelybe juttatandó készítmény formájában – ismerteti dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza.
A kezelés nem csak azért szükséges, hogy megszűnjenek a kellemetlen tünetek, de azért is, mert a bakteriális hüvelyfertőzés hajlamosíthat a szexuális úton terjedő betegségek, például a chlamydia és a gonorrhea, sőt egyes kutatások szerint a HPV megjelenésére is. Kismamáknál különösen fontos ezt a betegséget komolyan venni és mindent megtenni a gyógyulásért, ugyanis rizikót jelenthet a terhességre nézve. Összességében tehát – tűnjék bármilyen hétköznapinak is a panasz -, érdemes nőgyógyász segítségét kérni a teljes gyógyuláshoz. 

Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
    • daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
    • nőgyógyászati daganatsebészet
    • mióma kivizsgálása és kezelése
    • endometriózis kivizsgálása és kezelése
    • nőgyógyászati endoszkópos műtétek 

     

    Véleményeket itt olvashat a Doktor Úrról>>

  • Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em. 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő! 2018 Április 4-én jött meg legutóbb a menstruáciom, úgy ahogyan szokott(25-28 napra, 14 éves korom óta, 1 gyermekem van rendes szüléssel jött világra 34 éves voltam akkor). Annyi körülmény volt más ennél a menstruációnál, hogy egy elég erőteljes bélgyulladásom volt amire akkor a Klion elnevezésű antibiotikumot szedtem. A bélgyulladás azóta elmúlt. Voltam hasi ultrahangon, ami teljesen negatív volt. A laboreredményem vér+vizelet is teljesen jó volt (április 24) Mivel azonban egy tompa jobb oldali derékfájásom van egészen lent a mendence környékén, és nem jött meg a menstruációm májusban eddig, ezért elmentem nőgyógyászhoz, akihez évek óta járok. A hüvelyi ultrahangon mindent rendben talált, a bal ováriumban egy 18 mm pete érik, a jobb ováriumban több 6 mm apró folt van. Ezekre a foltokra semmit nem mondott a doktor úr, ezek már 2015 óta szerepelnek mindig a leleteimen. A rákszűrésem eredményére még várok, eddig nem volt semmi gondom sohasem, voltam hormonvizsgálaton, aminek az eredménye jövő héten lesz kész. Ez a derékfájás, ami hol tompa, hol égető, többnyire ülés közben zavar legjobban (de sajnos ülő munkát végzek) vagy ha állok sokat, éjszaka nem zavart eddig. Ha lehajolok akkor feszítő jellegű, néha előre sugárzik az alhasamba, ez is inkább csak ülés közben. Ön szerint ez a derékfájás lehet nőgyógyászati eredetű? Illetve a kellene tartanom azoktól a 6 mm foltoktól a jobb petefészkemben? Mik lehetnek azok? A mensturációm kimaradására nézve csak annyit fűznék még hozzá, hogy az anyukámnak 46 éves korában múlt el végleg a menstruációja. Én most 40 vagyok, lehet, hogy azért nem jött meg esetleg? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel Csilla
András  Csilla

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Tisztelt András Csilla!

A petefészekben valószínű tüszők kerültek leírásra, ez normális.
A hormon laborját nem tudom.
A panaszai nemcsak nőgyógyászati eredetűek lehetnek, esetleg urológiai vizsgálat lehet szükséges. Amennyiben a menstruáció zavara nem rendeződik kontroll vizsgálata javasolt.

Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Segítőkész

Azzal voltam megelégedve a legjobban, hogy mindenki segítőkész és kedves volt! KÖSZÖNÖM!

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó videók