Szabálytalan menstruációs ciklus? Étkezési zavar és hormonális ok is okozhatja

Szabálytalan menstruációs ciklus? Étkezési zavar és hormonális ok is okozhatja

Szerző: dr. Józan Gyöngyi ódosítás:2024.03.25 08:51

Szabálytalan menstruációról akkor lehet beszélni, ha a ciklus rövidebb vagy hosszabb az átlagosnál. De vajon miért jelenthet ez gondot és milyen esetleges egészségi problémák okozhatják? Mikor érdemes orvoshoz fordulni és hogyan lehet szabályozni a menzeszt? Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész válaszolt a legfontosabb kérdésekre.

A szabálytalan ciklus bizonyos élethelyzetekben normális

A szabálytalan menstruáció okát fontos diagnosztizálni.Ha a menstruáció első napja és a következő menstruáció első napja közt kevesebb, mint 24, vagy több, mint 38 nap telik el, szabálytalan, rendszertelen ciklusról lehet beszélni.  Ugyancsak ebbe a kategóriába tartozik az az eset, amikor a ciklus hossza több, mint 20 nappal változik egyik hónapról a másikra. Ezt úgy lehet elképzelni, hogy például az egyik hónapban normál 25 napos ciklus a következő hónapban 46 napos lesz, majd visszaáll 25 naposra.
- Ez a fajta rendszertelenség normálisnak tekinthető tinédzser lányoknál és a perimenopauzában, vagyis a menopauza előtt álló nőknél. Tinédzsereknél eltarthat néhány évig, amíg kialakul a rendszer, a perimenopauza során viszont egyre szabálytalanabbá válik a ciklus, amíg aztán a menopauzában megszűnik – ismerteti Józan doktornő. – Ezen a két időszakon kívül a szabálytalanságnak valamilyen más oka van, amelyet érdemes kideríteni.

Ilyen okok állhatnak a rendszertelen menstruációs ciklus mögött

  • Étkezési zavar: a szabálytalan vagy kimaradó menzesz az étkezési zavarok egyik tünete is lehet, különösen anorexia nervosa esetén. Ugyanakkor a bulimia nervosa és a falászavar (binge eating disorder) is okozhat rendszertelenséget a ciklusban.
  • Pajzsmirigy problémák, főként túlműködés: ilyen esetben a pajzsmirigy több hormont termel, mint amennyire a szervezetnek szüksége van. Ennek számtalan következménye lehet, így például a normálisnál ritkább és rövidebb menstruációs ciklus.
  • Prolaktin túltermelődés: amikor túl sok prolaktin van a vérben, az csak tinédzserkorban és a kismamáknál tekinthető normálisnak. A pubertás alatt a mell növekedését okozza, később pedig lehetővé teszi a szoptatást. Mivel azonban a menstruációs ciklusra is kihat, felboríthatja annak szabályosságát.
  • Gyógyszer mellékhatás: a szabálytalan ciklus olyan gyógyszerek mellékhatásaként is megjelenhet, amelyet például epilepsziára vagy szorongás ellen rendeltek el.
  • A szabálytalan menzesz oka lehet PCOS, petefészek elégtelenség is.PCOS: a policisztás ovárium szindróma általában a petefészekben kialakuló cisztákkal, felborult hormonális egyensúllyal és szabálytalan ciklussal jár. Azoknak a nőknek, akik rendszertelen menstruációval küzdenek, tizede érintett a PCOS-ben.
  • Petefészek-elégtelenség: az úgynevezett primer petefészek elégtelenségnél soha nem alakul ki normális menstruációs ciklus, míg korai petefészek-elégtelenségnél a ciklus korábban teljesen normális. A petefészek-elégtelenség háttérben genetikai és autoimmun ok is állhat, de toxikus hatás is kiválthat elégtelen petefészek-működést. Másodlagos petefészek-elégtelenségről akkor lehet beszélni, ha a hiba nem a petefészekben, hanem az agyalapi mirigyben van, de ebben az esetben is szabálytalan a ciklus.
  • Kismedencei gyulladásos betegség: ez a reproduktív szerveket érintő betegség leginkább szexuális úton terjedő fertőzés miatt alakul ki, és egyik tünete éppen a szabálytalan periódus.
  • Nem kezelt cukorbetegség: mind ez 1-es, mind a 2-es típusú cukorbetegség okozhat kezeletlenük menstruációs zavart, de a diabetológiai kezelés ezt is képes lehet rendezni.
  • Elhízás: a túlzott testzsírmennyiség fokozza az ösztrogén hormon termelést, ami felboríthatja a normális ciklust, szabálytalan, kimaradó és túl erős vérzést is eredményezhet.
  • Stressz: kevesen gondolnak rá, de a nem feldolgozott, krónikus stressz egyik velejárója is lehet a menstruáció szabálytalansága.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

- Amire mindenképpen fel kell figyelni, az a változás. Ha a korábban normális, szabály ciklus megváltozik, bármilyen formában, annak ajánlatos utánajárni – foglalja össze dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész. – Ha túl ritkává, túl sűrűvé, kiszámíthatatlanná, túl gyengévé vagy erőssé válik a menstruáció, és ezt nem indokolja az aktuális élethelyzet, tehát például a perimenopauza, azt érdemes kivizsgálni. Már csak azért is, mert csak ezek után tehetünk javaslatot a helyzet rendezésére. Bizonyos esetekben segíthet a hormonális fogamzásgátlás valamilyen formája, más esetekben a tünet mögött álló betegséget kell kezelni, esetleg más szakorvos, például endokrinológus, diabetológus, obezitológus, esetleg pszichológus segítségével.

Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Józan Gyöngyi

nőgyógyász, sebész

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Jó napot kívánok! 16 eves vagyok. A menstruációm akkor jon meg, amikor akar. Van h egy hónapban egyáltalán nem jön meg, aztan a kovetkezo hónapban meg még később. Félek, hogy nem lehet majd gyerekem. Tegnap előtt es tegnap gorcsolt a hasam, erre tegnap elindult egy nagyon kevés barnázás. De mára meg nem jott meg rendesen, mintha abba maradt volna. Ez mitol van? Mit csinaljak, hogy rendszeres legyen? Előre is köszönöm a válaszát!
Tisztelt Anna!

Sajnos fizikális vizsgálat és részletes anamnézis felvétel hiányában nem diagnosztizálhatunk.
Korára való tekintettel korai lenne messzemenő következtetéseket levonni.
Szívesen állunk rendelkezésére, hogy egy nőgyógyászati vizit alkalmával és a szükséges vizsgálatok elvégzését követően válaszolhassunk a felmerülő kérdésekre.


Online és telefonon keresztül is lehet időpontot foglalni rendeléseinkre.

Ajánlanám szíves figyelmébe honlapunkat a témával kapcsolatban:
https://www.nogyogyaszatikozpont.hu/menstruacios-zavarok


Üdvözlettel:

Dr. Hetényi Gábor
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

A páciens az első

PÁCIENS KÖZPONTÚNAK" ÉREZTEM AZ ORVOSI VIZSGÁLATOT

Dr. Józan Gyöngyi
Dr. Józan Gyöngyi
nőgyógyász, sebész