Tumormarkerek vizsgálata a nőgyógyászatban-mikor van rá szükség?

Tumormarkerek vizsgálata a nőgyógyászatban-mikor van rá szükség?

Módosítás:2019.04.03 14:05

Bizonyos daganatok jelenlétére nem utalnak tünetek, a legtöbb elváltozás korai stádiumában nem hívja fel magára a figyelmet. A szűrő vizsgálatok célja a daganatok éppen ebben a korai, még nem előrehaladott állapotban való megtalálása. Hogy kiknek érdemes nőgyógyászati tumormarker vizsgálaton részt venniük, azt dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ daganatos kórképekkel is foglalkozó nőgyógyásza osztotta meg.

Mik azok a tumormarkerek?

A tumormarker egy olyan anyag (különböző fehérjék, hormonok), amely mennyisége sokszor megemelkedik pl. gyulladásos, illetve daganatos kórképek esetén. Ezeket maguk a daganatok is termelik, de testnedvekből (pl.; vér, vizelet) is vizsgálhatóak. Több tumormarker létezik, melyek többféle ráktípust is jelezhetnek. Fontos hangsúlyozni, hogy bár nagyon informatív a kapott érték, a diagnózis felállításához nem elegendő. Emelkedett szint esetén alapos kivizsgálás, képalkotó vizsgálatok elvégzése, illetve biopszia indokolt. A gyanú felvetése mellett a már diagnosztizált daganatok nyomon követésére viszont kifejezetten alkalmas.

Kiemelendő, hogy önmagában nem alkalmas szűrővizsgálatra vagy korai diagnózis felállítására, az értékek összehasonlítása szükséges az esetleges kezelés előtt, alatt és után.

A nőgyógyászati daganatok vizsgálatára leggyakrabban használt tumormarkerek:

  • CA-125, AFP (petefészek)
  • HE-4 (petefészek)
  • CA 15-3, CA-549, MCA (emlő)
  • CEA, CA 72-4, CA 19-9 (tápcsatorna / emésztőszervi érintettség)
  • TPS (áttétes emlőrák)

Mikor érdemes a vizsgálatot elvégeztetni?

tumormarker nőgyógyászatbanA daganatok - mint amilyen az emlő-és a petefészekrák is- kezdeti stádiumban általában tünetet nem okoznak. Amennyiben valakinek a családjában előfordult már hasonló megbetegedés (emelkedett a kockázat!), úgy érdemes rendszeresen ellenőriztetni nőgyógyászati tumormarkereit is, csakúgy, mint menopauza után, hiszen ekkor megnő egyes daganatok megjelenésének az esélye.

„Menopauza után gyakran elfelejtenek nőgyógyászhoz menni a nők, de a rákos megbetegedések nem felejtenek el megjelenni, sőt! Éppen ezért volna fontos, hogy az éves szűrésben benne legyen a tumormarkerek vizsgálata is, hogy ha szükséges, akkor további ellenőrzéseket, vizsgálatokat végezhessünk. Ezzel megnő a lehetősége annak, hogy még korai stádiumban kiderüljön, vannak-e abnormális sejtek”- mondja dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászati daganatokkal is foglalkozó nőgyógyásza, aki hozzátette, hogy természetesen panasz (akár a legcsekélyebb) esetén is célszerű a szűrés, és a tumormarker vizsgálat. Például a CA-125 tumormarker ellenőrzése feltétlen indokolt petefészek daganatra utaló panaszok esetén is (pl. haspuffadás, vérzészavarok, deréktáji fájdalom).

Milyen érték esetén kell daganatra gyanakodni?

A nőgyógyászati daganatok esetén a legtöbbet nézett érték a CA-125. Elsősorban követésre használható.  Ez egy általános petefészekmarker, kb. 35-ig normál az érték, 300-ig inkább jóindulatú elváltozásra utal, felette pedig már felkelti a rosszindulatú daganat gyanúját. Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy nem csak daganatot jelezhet a magas érték, ugyanis endometriózis fennállásakor is emelkedett vagy magas lehet a szintje. A CA-125 mellett alkalmazzák kiegészítő vizsgálatként a HE-4 ellenőrzését is, mely pontosítja a kapott értéket, és közelebb visz ahhoz, hogy jó-vagy rosszindulatú elváltozással van dolgunk, így ezzel kombinálva nő az érzékenység. Petefészekrák esetében kockázatbecslő algoritmusokat is alkalmazunk, e markerek segítségével (ROMA, RMI).

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Téma szakértője

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
    • daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
    • nőgyógyászati daganatsebészet
    • mióma kivizsgálása és kezelése
    • endometriózis kivizsgálása és kezelése
    • nőgyógyászati endoszkópos műtétek 

     

    Véleményeket itt olvashat a Doktor Úrról>>

  • Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em. 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdvözlöm! November vegen P3-as citológiai + magas kockázatú HPV -t (szám nem volt mellette az orvosi papiron))diagnosztizáltak nálam. Most április elején újabb citologia kontroll eredménye megint P3-as lett.Az orvosom semmi mást nem mondott csak hogy 2 hónap múlva újra kontroll kell. Az ultrahang is szerinte teljesen jó. Előzmeny :Sokat fáj a hasam hónapok óta, a vizeletem többször genny vagy baktérium van. Az urologus orvos többször antibiotikum kúrát írt fel ,majd több vizsgálat után azt mondta inkább atküld nőgyógyászati vizsgálatra is, ott csinálták először a rákszűrést+az ottani orvos azt mondta, hogy van egy kis mehszájsebem, de az én orvosom ilyet nem mondott és semmit nem kaptam! Van okom aggódni? Nem kellene valami más vizsgálat vagy antibiotikumot? Mi okozhat P3-as citológiai eredményt?? 20 éves korom óta minden évben rendszeresen járok szűrésre eddig mindig P 1-es vagy P 2-es eredményeim voltak. Most 35 éves vagyok és már van 2 gyermekem. ( 2 császáros szülés ) Válaszát előre is köszönöm szépen! Tisztelettel : Varga Kitti
Varga Kitti

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Tisztelt Varga Kitti!

Azt javaslom a leleteit hozza magával és jöjjön el egy vizsgálatra.
Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni rendeléseinkre.

https://www.nogyogyaszatikozpont.hu/munkatarsak

Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Precíz ellátás

 Gyors, precíz ellátás. Kedves recepciósok. Profi ellátás. 

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó videók