A szokatlan vérzésen kívül akár hasmenés is lehet a méhnyakrák tünete

A szokatlan vérzésen kívül akár hasmenés is lehet a méhnyakrák tünete

Szerző: dr. Hernádi Balázs Módosítás:2025.02.17 09:06

A méhnyakrák egyik nagy veszélye, hogy kezdeti stádiumban sokszor tünetmentes. Később a szokatlan időben jelentkező, akár a szexuális együttlétet követő vérzés az egyik leggyakoribb probléma, ami miatt a nők orvoshoz fordulnak, azonban a későbbi stádiumokban olyan tünetek is felmerülhetnek, amelyeket nem feltétlenül a méhnyakkal kapcsolunk össze. Ezekre a jelekre hívta fel a figyelmet dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája, aki a korai felismerés jelentőségét is hangsúlyozta. 

A méhnyakrák-szűrés életmentő lehet

A méhnyakrák legjellemzőbb tünete a szokatlan vérzés.A méhnyakrák az egyik legkönnyebben megelőzhető nőgyógyászati daganat, ugyanis az oltással, a rendszeres szűréssel és HPV teszteléssel már a rákmegelőző állapot is felismerhető. Az ún. PAP-teszt a méhnyak felszínéről levált sejtek mikroszkópos vizsgálatát jelenti, a HPV-szűrés pedig a vírus jelenlétét hivatott igazolni. (Bár a méhnyakrákok 70%-ért a HPV 16 és HPV 18 típusai a felelősek, tudni kell, hogy nem minden HPV-fertőzött nőnél alakul ki daganat.) A méhnyakrák szűrés a nemi élet megkezdésétől, de legkésőbb 21 éves kortól javasolt évente, legalább két évente, problémamentes esetben kb. 65 éves korig. Ez egy fájdalommentes szűrés, ami néhány percig tart és nagy biztonságot nyújt a nőknek. 
Már csak azért is szükséges részt venni a gyors szűrővizsgálaton, mert a méhnyakrák évekig is tünetmentes lehet. Amennyiben mégis feltűnik valami az érintetteknek, az a legtöbb esetben a szokatlan vérzés. Ez jelentkezhet a szexuális együttlét után, két menstruáció közt, illetve akár a menopauza után is. Természetesen a rendellenes vérzés nem jelenti azt, hogy feltétlenül méhnyakrák áll a háttérben, de a kivizsgálás mindenképp fontos.  

Szokatlan tünetek is jelentkezhetnek

A méhnyakrák tünetei nem mindig árulkodóak és az is előfordulhat, hogy csak viszonylag előrehaladottabb stádiumban jelentkeznek bizonyos panaszok. A szokatlan vérzésen kívül mindenképpen vizsgálni kell, mi okozhat például szexuális aktus során jelentkező fájdalmat és kényelmetlenség érzetet vagy kellemetlen szagú hüvelyi folyást. Ha pedig a daganat már a környező szöveteket és szerveket is érinti, olyan tünetek is tapasztalhatók lehetnek, amelyeket elsőre nem kapcsolnánk össze a méhnyakkal. Az alábbiakra kell felfigyelni:

  • vér megjelenése a vizeletben,
  • a vizelettartás nehézsége, inkontinencia, 
  • az egyik lábban kialakuló ödéma,
  • csontfájdalom,
  • a derékban vagy oldaltájt jelentkező erős fájdalom, amit a vese duzzanata (hidronefrózis) okoz,
  • a vizelési és székelési szokások változása, jellemzően hasmenés,
  • étvágytalanság, fogyás,
  • kimerültség, energiahiány. 

A kezelésnek több lehetősége is van

A rendszeres nőgyógyászati szűréssel biztonságban lehet.- Ha sikerül korai fázisban felismernünk a méhnyakrákot, általában műtéti úton kezeljük azt. Amennyiben lehetséges, meghagyjuk a méhet, bár bizonyos esetekben az egyetlen biztonságos megoldás a méheltávolítás. A sugárkezelés alternatív megoldásként szintén szóba jöhet a korai stádiumban, bár ez gyakran a műtéttel párhuzamosan zajlik. Előrehaladott stádiumban sokszor komplex terápiára lehet szükség – foglalja össze a lehetőségeket dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája. -  Szerencsére a nők egyre egészségtudatosabbak, egyre többen járnak szűrővizsgálatokra, egyre magasabb a HPV éppen oltották száma, bár még mindig nem elegen. A megelőzés ugyanis mindig könnyebb, mint a gyógyítás, a korai felismerés pedig minden szempontból szerencsésebb folytatást tesz lehetővé. Éppen ezért nem csak a tünetek mielőbbi kivizsgálását hangsúlyozzuk, de a rendszeres, évenkénti nőgyógyászati ellenőrzést is, hiszen ez nemcsak a diagnózis korai felállítását teszi lehetővé, de azt is, hogy ha rizikófaktort azonosítunk be, annak lehetséges kezelésére, megszüntetésére is törekedhessünk.

Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
    • daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
    • nőgyógyászati daganatsebészet
    • mióma kivizsgálása és kezelése
    • endometriózis kivizsgálása és kezelése
    • nőgyógyászati endoszkópos műtétek 

     

    Véleményeket itt olvashat a Doktor Úrról>>

  • Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em. 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tiszteletem! Az én problémám már pár éve elkezdődött viszont nem rendszeresen jelentkezett így túl nagy jelentőséget nem tulajdonítottam neki. A menstruációs ciklusom közepén pár napig tartó kis mennyiségű pecsételő vérzésem van. Észrevettem,hogy a téli hónapokban gyakrabban előfordul ez, illetve tavaly télen 35-40 napra jött meg. Ekkor közti vérzés nem volt. Kora nyárra rendeződött. Normális esetben kb 32 napos a ciklusom hossza. Nőgyógyászhoz jártam általános vizsgálat keretében. A másik észrevételem, hogy mikor párkapcsolatban vagyok és ezáltal rendszeres a szexuális életem, egyáltalán nem fordul elő közti vérzés és pontosan megjön. A menstruációm ezektől függetlenül normális, kóros folyás, alhasi fájdalmam nincs. 23 éves vagyok és mivel voltak hónapok mikor minden rendben volt arra gondoltam, hogy fiatal korom miatt fordulhat elő ez. Hormonális vizsgálaton még nem voltam. Fogamzásgátlót nem szedek és nem is szedtem még. Ön szerint is elsősorban hormonális problémáról lehet szó? Válaszát előre is nagyon köszönöm. További szép napot kívánok.
Evelin

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Kedves Evelin!

A női hormon háztartás sokkal érzékenyebben reagál élete eseményeire, amit így ön is tapasztal. A középidős pecsételés valóban hormonális hátterű, a ciklusa hossza normális. Amennyiben zavarja és nem szeretne terhességet még, egy jól kiválasztott hormonális fogamzásgátló megoldása lehet ennek a problémának. Természetesen mivel még ilyet nem alkalmazott ezt meg kell előzze egy nőgyógyászati és labor vizsgálat!
Várjuk rendelőnkben.
Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni.

Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Precíz ellátás

 Gyors, precíz ellátás. Kedves recepciósok. Profi ellátás. 

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó videók