Nem szabad mindenre ráfogni, hogy a klimaxszal jár csak azért, mert a változó korba lépett!

Nem szabad mindenre ráfogni, hogy a klimaxszal jár csak azért, mert a változó korba lépett!

Módosítás:2020.08.12 13:55

A klimax a nők életének egy olyan szakasza, amikor a petefészkek hormontermelése lecsökken-megszűnik, ezért megszűnik a fogamzóképesség és elmarad a menstruáció. Elméletben az emberek tisztában vannak a jelenség mikéntjével, sokszor mégis olyan tüneteket tulajdonítanak neki, amikhez a menopauzának semmi köze. A témában Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész – nőgyógyásza van a segítségünkre.

Klimax

A változó kor a nők életének nagyjából az 50. éve körül következik be. Ez el is tolódhat, de valamivel előbb is jelentkezhet. Azonban abban az esetben, ha a negyvenes évek elején, esetleg a harmincas évek végén következik be, akkor korai menopauzáról beszélhetünk.

A klimax egy természetes folyamat Az átlagéletkor emelkedése miatt a hölgyek életük egyharmadát ebben az állapotban töltik. Ilyenkor a hormontermelés és a tüszőrepedés a petefészkekben megszűnik, a menstruáció leáll. Ténylegesen klimaxról akkor beszélhetünk, ha az utolsó vérzést követően 6-12 hónapig nem jelentkezik újabb. A köztes időszakban a vérzések előfordulhatnak, de nem rendszertelenül.

A klimax rossz hírét annak köszönheti, hogy a hormonháztartás felborulása egyes esetekben igen erőteljes, és kellemetlen tünetekkel jár együtt, mely erősen megnehezíti az érintett nők mindennapjait.

Tünetek

A klimax tünetei sajnos a legtöbb esetben jelentkeznek, de nem mindig azonos mértékben. A szerencsésebbek szinte észre sem veszik a változást, míg mások a kellemetlen tünetekkel évekig is kénytelenek együtt élni.Klimax kezelése

  • Kipirulás, elsősorban az arcon és a nyakon
  • Hőhullám
  • Kipirulás
  • Izzadás
  • Hízás
  • Hüvelyszárazság
  • Libidócsökkenés
  • Depresszió, lehangoltság, koncentrációs nehézség, ingerlékenység, alvászavar
  • Gyakori fejfájás

Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész – nőgyógyásza elmondta, hogy sokan természetes tünetnek veszik azt is, ha a vérzésük rendszertelenné válik, vagy az állaga megváltozik. A kimaradozó menzesz valóban természetes, de a köztes időben jelentkező vérzés, valamint a menzesz állagának változása nem az. Az ilyen történések hátterében igen sok probléma, sajnos akár daganatos megbetegedés is állhat.

Klimax kezelése

Amennyiben rendszertelen a vérzés, vagy az állaga változik, úgy a változó korban is ugyan úgy fel kell keresni a szakorvost, aki a méhből vett kaparék szövettani vizsgálata után megkezdheti a szükséges (gyógyszeres, műtéti vagy egyéb) kezeléseket.

A klimax tünetei is enyhíthetőek, a megfelelő kivizsgálás után. Ebben is a szakorvos lehet a betegek segítségére, aki a gyógyszeres kezelésről, és annak mértékéről is dönthet, miáltal jelentősen javíthatja a menopauzás nők életminőségét.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

 

Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Pisilésnél fáj a hüvely körül és kicsit büdös is, viszket néha. Ez felfázás vagy esetleg valami fertőzés lehet? Nagyon félek, és most orvoshoz se tudok elmenni mert megjött a mestruációm. Van barátom és élünk szexuális életet, egyikőnk se lépett félre és eddig semmi gond nem volt.
Tisztelt Emília!

Sajnos fizikális vizsgálat hiányában nem véleményezhetünk.
Ahhoz, hogy segíthessek Önnek, mindenképpen egy személyes találkozásra lenne szükség vizit keretében.
Azt javasolnám Önnek, hogy ha elmúlt a vérzése, akkor jelentkezzen be nőgyógyászati vizsgálatra, hogy kiderüljön mi okozza a panaszait.
Készséggel látjuk rendelőnkben, ahová online és telefonon keresztül is lehet időpontot foglalni.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak