Klimax

Klimax

Módosítás:2023.09.29 09:46

Klimax, változókor, menopauza. Mind a három kifejezés ugyanazt az állapotot írja le és a szó szoros értelmében a menstruáció befejeződését jelenti. A köznyelvben, azonban a klimax azt az időszakot jelöli, ami közvetlenül megelőzi a menstruáció befejeződését.

A Nőgyógyászati Központ szolgáltatásai klimax esetén


Online Bejelentkezés

Dr. Margitai Barnabás

Mammut 2 - 1024 Budapest, Lövőház utca 2-6. 5.emelet

A klimax időszaka pár hónaptól egészen pár évig is eltarthat. A hölgyeket érintő változókor általában nem hirtelen következik be. Kivételt képez ez alól a műtéti beavatkozás által előidézett állapot. A változókor tünetei akár már 40 éves kort megelőzően is beköszönthetnek, ezt nevezzük korai klimaxnak

Leggyakrabban az első tünetek a menstruációs ciklus ingadozása és/vagy annak elmaradásában nyilvánul meg. A vérzés kevesebb és/vagy ritkább lehet, de épp ellenkezőleg, erősebb és gyakoribb ciklus is lehetséges. Előfordulhat, hogy a korábban említett két állapot akár felváltva jelentkezik. 

A klimax a pubertás kor fordítottja. Amíg a serdülő korosztály esetén az agyalapi mirigy serkenti a petefészket, hogy növelje az ösztrogéntermelést és segítse a pete érését, addig a középkorú nőknél (általában 40 éves kort követően) az ösztrogén termelés csökkeni kezd, aminek következtében a peteérés rendszertelenné válik, leáll majd teljesen megszűnik a menstruációs váladék is. Amennyiben 1 évig nincs menzesz elmondható, hogy a ciklus befejeződött, ezt követően a klimax esetén már posztmenopauzáról beszélünk. Ha 12 havi szünet után ismételten megjelenik a vérzés mindenképp érdemes orvoshoz fordulni, hiszen az állapotot előidézheti mióma, polip vagy esetlegesen rák is. 

Kapcsolódó cikkünk

3 ok, ami korai menopauzához vezethet

3 ok, ami korai menopauzához vezethet

Ha 45 éves kor előtt következik be a klimax, korai menopauzáról beszélünk. D r. Margitai Barnabás , a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza szerint ez a folyamat természetesen is beindulhat, és bizonyos állapotok, kezelések is kiválthatják. Miért ...

Klimax tünetei

  • hőhullám klimax tünetei
  • csontritkulás
  • hüvely- és húgyútifertőzés 
  • hüvelyszárazság 
  • vizelettartási problémák
  • rossz közérzet 
  • fáradtság
  • kiegyensúlyozatlanság 
  • depresszió 
  • vérnyomás ingadozás, magas vérnyomás 
  • emésztési zavarok: gyomorégés, epegörcs, epekövesség, székrekedés 
  • ok nélküli hízás
  • gyakori fejfájás  

A nők többsége - egyes becslések szerint 60-70%-a - csak kisebb kellemetlenséget tapasztal a klimax során. 1-2 évnyi rendszertelen vérzés és enyhe vagy közepes hőhullámok időnkénti jelentkezése után egyszerűen abbamarad a menstruációjuk. 10-15% egyáltalán semmilyen tünetet nem tapasztal. A maradék százalékba eső nők életét a klimax kellően megnehezíti. A tünetek az ő esetükben korlátozhatják a mindennapi életvitelt is.

A klimax kezelése

A klimax kezelésének jelentősége megnőtt az utóbbi évtizedekben, napjainkban pedig már széleskörű szakértelemmel rendelkező orvosi és paramedikális csapat dolgozik az érintett nők életminőségének javításán. A klimax tüneteinek csökkentésére szolgáló készítmények felírása és terápia megkezdése a hormonális változások miatt minden esetben igényli a nőgyógyász szakorvos mérlegelését.

Az enyhébb tünetek esetére alkalmazhatóak természetes szerek, az erős tünetek esetén pedig célszerű a különböző hormonpótló készítmények használata. Az, hogy kinél milyen készítmények alkalmazhatóak sikerrel, a nőgyógyász szakorvos javaslata alapján, közös döntés eredménye. Ebben a klimax specialista nőgyógyász szakorvos felelőssége a megfelelő hormontartalom meghatározása, illetve az, hogy ne csak egy készítményt írjon fel, hanem alternatívákkal is segítse a klimax által érintett nőket. Ma már sok esetben az életmódváltoztatás is nagyban hozzájárul a klimax okozta tünetek csökkentéséhez, és nem mindig van szükség alacsony hormontartalmú készítményekre.

Miért fontos a szűrővizsgálat klimax során?

A klimax időszakában mind lelki, mind pedig fizikai változások mennek végbe a női szervezetben. A klimax időszakában már nem kizárólag általános nőgyógyászati szűrővizsgálatra kell sort keríteni, hanem egy átfogóbb és mindenre kiterjedő állapotfelmérést kell végezni. Első lépésben szakorvosi konzultáció javasolt klimax specialista nőgyógyász szakorvossal, aki a konzultáció során felméri, hogy a "kötelező" vizsgálatok mellett (vérkép, csontsűrűség mérés, rákszűrés, mammográfia, emlőultrahang), személyre szabottan milyen egyéb vizsgálatok elvégzése válik indokolttá. Klimax időszakában gondolni kell arra, hogy szükség lehet:

Kiemelten fontos, hogy az orvosi csapat munkáját mozgásterapeuta, pszichológus, valamint dietetikus szakemberek is segítik. Az egyéni jelleg ebben az esetben is a terápia lényeges elemét alkotja! 

A dietetikus a kiegyensúlyozott táplálkozás kialakítását segíti, amiben elegendő mennyiségű kalcium és D-vitamin szerepel. A rendszeres torna, különösen az erőteljes gyaloglás és az úszás jó erőben tartja az izmokat és a csontokat. 

Fontos a rendszeres orvosi vizsgálaton való részvétel a klimax időszakában és azt követően is. Rendszeresen ellenőrizni kell a vérnyomást, a magasságot és a testsúlyt. Évente tanácsos glaukómavizsgálatot csináltatni valamint az emlők rendszeres ellenőrzése érdekében mammográfiát és emlő ultrahangot készíttetni.

Táplálkozás klimax időszakában

Táplálkozásterápia klimax soránA klimax több szempontból is nehezített életszakasz egy nő életében, sajnos ilyenkor a testsúly növekedéssel, vércukor problémákkal, magas vérnyomással egyaránt szembe kell nézni. Az egészséges táplálkozás éppen ezért kiemelten fontos a klimax időszakában, hiszen a hormonális változások következtében a már meglévő túlsúly leadása, illetve a további testtömegnövekedés nehezen kerülhető el. Klimax során felgyorsul az izomvesztés mértéke, ebben pedig az egészséges táplálkozás alapelveinek betartása lehet a nők segítségére. A megfelelő vitaminpótlás elengedhetetlen, de az is lényeges, hogy mindezt hogyan éri el. Ebben lehet nyújthat segítséget a dietetikus, hogy az egyénre szabott igényeket és szükségleteket figyelembe véve, megmutatja miből-mennyit érdemes fogyasztani az egészséges élethez.

Mozgásterápia és klimax

A klimax alatti testmozgás sokkal fontosabb, mint az élet bármely más szakaszában. A sokszor kellemetlen tünetek enyhítését a fizikai aktivitás segítheti, valamint a klimax alatti mozgás segít visszaszerezni a kontrollt a nők saját teste felett. Hogy milyen mozgásformát érdemes választani, abban támogatást nyújt a mozgásterapeuta, aki a klimax időszakában felméri, hogy a női szervezet milyen változásokon megy keresztül, az izmok és ízületek számára milyen típusú aktivitás lenne célszerű.

5 tanács a nőgyógyásztól klimax idejére

Klimax során fontos a lelki egyensúly

klimax sokszor kellemetlen tünetekkel jár, melyekért a hormonális változások okolhatók. A panaszok közül vannak fizikai és pszichés jellegűek is, ám bármelyikről is legyen szó, az ember általában könnyebben viseli, ha beszél róluk. Bár igaz, igen nehéz magunkra vállalni azt, hogy feszültebben reagálunk dolgokra és ingerlékenyebbek vagyunk, ám ha megosztjuk partnerünkkel azt, hogy milyen folyamatok zajlanak le bennünk, jót tehet mind a kapcsolatnak, mind a feszültség oldásának.

A hüvelyszárazságot érdemes kezelni klimax alatt

A változókor miatt csökkenhet a libidó, amit csak ront a hüvelyszárazság is. Ez utóbbi nem csak kellemetlen érzéssel jár közösülés során, de ezáltal apró sérülések keletkezhetnek a hüvely falán, így megnő a fertőzésveszély is. A problémát több módon is lehet orvosolni, így nem jó annyiban hagyni. A hüvelyszárazság ellen használhat síkosítókat, hormontartalmú krémeket, de hosszútávon a legjobb az az ösztorgénpótlás, ami a libidóhiányon is sokat segít.

A klimax tüneteinek mérséklésére használjon gyógynövényeket

A természetes gyógymódok hívei bátran nyúlhatnak gyógynövényekhez a tünetek csökkentése érdekében (természetesen a nagy fokú panaszok esetén nem elegendő). Ilyen például a barátcserje, az orbáncfű, a vöröshere vagy a jamgyökér. Ezeket érdemes alkalomszerűen alkalmazni, és legtöbbjük teaként, illetve kapszula formájában elérhető.

Klimax során a mozgásnak kulcsszerepe van

A mozgás igazi jolly joker klimax idején, hiszen hatására egyrészt mérséklődhetnek a tünetek, másrészt megakadályozza a változókorban gyakran tapasztalható elhízást. Sok idősödő nő számol be arról, hogy ekkor kezdett neki a rendszeres testmozgásnak, és olyannyira az életük részévé vált, hogy teljesen kicserélődtek, újra erőre kaptak és úgy érzik, visszanyerték fiatalságukat és fittségüket. Érdemes azonban tudni, ha valaki előtte nem sportolt, esetlen krónikus betegséggel vagy nagyobb súlyfelesleggel küzd, érdemes szakemberhez (mozgásterapeuta) fordulni, aki előzetes állapotfelmérés után egy személyre szóló, hosszútávon is tartható edzéstervet állít össze.

Klimax és a hormonterápia

Sajnos sokan vannak azok, akik hiába próbálnak ki bármit, a tünetek már a mindennapjaikra is kihatnak. Nekik célszerű hormonterápiát igénybe venniük, mely ma már csak igen kis kockázattal jár, sőt, számtalan pozitív hozadékuk van - pl. a csontritkulást késlelteti, javítja az erek állapotát, visszahozza a libidót és kiegyensúlyozott napokat biztosít. Azoknak, akiknél nem áll fenn trombózisra, illetve daganatos megbetegedésekre való hajlam, az orvosok nyugodt szívvel ajánlják, hiszen a terápia már igen sokat változott az elmúlt évtizedekben. 

Online Bejelentkezés

Dr. Margitai Barnabás

Mammut 2 - 1024 Budapest, Lövőház utca 2-6. 5.emelet

Kapcsolódó cikkünk

3 ok, ami korai menopauzához vezethet

3 ok, ami korai menopauzához vezethet

Ha 45 éves kor előtt következik be a klimax, korai menopauzáról beszélünk. D r. Margitai Barnabás , a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza szerint ez a folyamat természetesen is beindulhat, és bizonyos állapotok, kezelések is kiválthatják. Miért ...

Téma szakértője

Dr. Margitai Barnabás

nőgyógyász, életmód orvos
  • Specialitások:
  • Nőgyógyászati rendelés (20 perc):

    • személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em. 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • csütörtökön délelőtt 8.00 - 12.00 óráig
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

    Életmód orvosi rendelés (40 perc):

    • személyes, rendelői vizit: 1015 Budapest, Ostrom utca 16. 2.emelet 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • csütörtökön délután 14.00 - 18.00 óráig
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available